1. május 27-én a Zemplén Térségi Katasztrófa- és Polgári Védelmi Szövetség kezdeményezésére „Csernobil 40” című rendhagyó szakmai rendezvénynek adott otthont a Szerencsi SZC Sátoraljaújhelyi Kossuth Lajos Technikum, – megemlékezve a csernobili atomkatasztrófa 40. évfordulójáról. A konferencia célja volt a történelmi események bemutatása, valamint az atomenergia jelenkori szerepének és lehetőségeinek ismertetése.

A résztvevők történeti visszatekintést hallhattak a világ eddigi legsúlyosabb nukleáris katasztrófájáról, továbbá ismereteket kaptak az atomenergia napjainkban betöltött szerepéről és jövőbeni alkalmazási lehetőségeiről.

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság nevében Dr. Plébán János Kristóf tűzoltó alezredes úr, köszöntötte a rendezvény résztvevőit.

Az előadások sorát Dr. Muhoray Árpád ny. pv. vezérőrnagy az MPVSZ szakmai alelnöke kezdte meg, mondanivalójában főképp a polgári védelem, a Magyar Polgári Védelmi Szövetség és a tudomány részről közelítette meg a téma fontosságát.

Az előadást a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Karának oktatói Prof. Dr. Földi László ezredes, egyetemi tanár, valamint Vámos Zoltán főhadnagy egyetemi oktatói folytatták.

Földi László professzor úr előadásában szólt a világ legjelentősebb természeti és ipari katasztrófáiról, azok társadalmi, gazdasági és környezeti következményeiről. Rámutatott arra, hogy a megelőzés, a felkészülés és a hatékony katasztrófavédelmi rendszerek milyen fontos szerepet is töltenek be a lakosság biztonságának megőrzésében.

Ezt követően Vámos Zoltán főhadnagy a csernobili atomkatasztrófáról tartott részletes előadást. Bemutatta az 1986. április 26-án bekövetkezett reaktorbaleset előzményeit, a tragédiához vezető műszaki és emberi tényezőket, valamint a mentési és kárelhárítási munkálatokban részt vevő szakemberek áldozatos tevékenységét. Az előadás kitért a katasztrófa egészségügyi és környezeti hatásaira, valamint arra is, hogy a csernobili nukleáris katasztrófa milyen változásokat indukált a nukleáris biztonság nemzetközi szabályozásában.

A rendezvény fontos lehetőséget biztosított a hallgatóság, a Sátoraljaújhelyi Kossuth Lajos Technikum kadét és rendészeti fiataljai számára, hogy hiteles szakmai forrásból ismerhessék meg a nukleáris biztonság, a katasztrófavédelem, a polgári védelem, valamint az energiafelhasználás aktuális kérdéseit.

A rendezvényt a középiskola diákjai mellett megtisztelték a Járási Hivatal vezetője, a térség polgármesterei, a Technikum igazgatója, tanári kara, a társ rendvédelmi szervek, a vármegyei katasztrófavédelmi igazgatóság kirendeltségeinek vezetői, főtisztjei és tisztjei. A konferencia a Honvédelmi Sportszövetség támogatásával valósult meg.”

Zemplén Térségi Katasztrófa- és Polgári Védelmi Szövetség