A Magyar Polgári Védelmi Szövetség 2024. december 11-én tartotta az év utolsó elnökségi ülését a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ (KOK) előadó termében. Az ülésre meghívást kaptak azok a társadalmi és tudományos szervezetek, melyekkel immár hagyományos az együttműködés. Így a BM OKF polgári védelmi főfelügyelőjén kívül meghívást kaptak a Magyar Környezetvédelmi Egyesület, a Magyar Hadtudományi Társaság Katasztrófa és Polgári Védelmi, valamint Belügyi Szakosztálya, a Védelmi Információs Központ Alapítvány, a Katasztrófavédelem Központi Múzeuma, az RSOE vezetője és a házigazda KOK igazgatója és helyettese valamint az MPVSZ Felügyelő Bizottsága tagjai.
Az ülést Dr. Muhoray Árpád nyitotta meg, kifejezte örömét, hogy a meghívott szervezetekkel együttes közös értékeléssel zárható a 2024-es év.
Müller Róbert tű. ezredes a KOK igazgatója, mint házigazda napirend előtt köszöntötte a megjelenteket, beszámolt a KOK éves feladatairól, a legutóbbi napokban eredményesen zárt tűzoltó alapkiképzésről, a szaktanfolyamokról, vizsgáztatásokról.
A továbbiakban Dr. Endrődi István ny. tű. ezredes szólt az év jelentősebb feladatairól, megemlítve a novemberi nemzetközi tudományos konferenciát, a HUNEX-24 országos védelmi és biztonsági gyakorlatot, a megyei gyakorlatokat, azok anyagi támogatását, a szűkös költségvetési keretek közötti gazdálkodást, emellett a Polgári Védelmi Szemle konferenciakötet kiadását nyomtatott könyv formában. Az említett szakterületekre Endrődi úr körvonalazta a jövő évi feladatokat is, köztük a katasztrófavédelmi ifjúsági verseny megszervezését a BM OKF-el, amelyet ha a hagyományos formában nem lehet megrendezni, erre az esetre informatikai megoldásra áttérő digitális verseny kialakítását javasolta.
Dr. Muhoray Árpád a napirendnél beszélt a pályára irányító katasztrófa- és polgári védelmi, honvédelmi nevelésről, a Kőbányai Hon és Rendvédelmi Napokon történő részvételünkről, a megyei mentőcsapatok minősítő gyakorlatairól, a bajai kiemelkedő katasztrófavédelmi ifjúsági versenyről, a bajai búvárok a katasztrófavédelem és a vízügy szolgálatában című konferenciáról, a Polgári Védelmi Tudományos Egyesület feladatainak szövetség általi átvételéről, a HUNEX -24 gyakorlaton a Területi Védelmi Bizottságok Operatív Munkaszerveinek koordinált munkájáról, azokban részvételünktől. Javasolta a korábbi nagy érdeklődésre tekintettel a Katasztrófavédelem Központi Múzeumában a korábbi óvóhelyi tárlat ismételt kialakítását. Külön megemlítette a nyári polgári védelmi táborokat, melyek szervezésében dicséret illeti Dr. Hornyacsek Júliát, Tóth Zsoltot és Leskó Györgyöt.
A továbbiakban a Magyar Környezetvédelmi Egyesület jelen lévő vezetői Hajdú László úr a polgári védelmi, Dr. Varga Miklós úr az árvízvédekezési tapasztalataikat osztották meg, melyeket Endrődi úr kiegészített az MPVSZ egy nemzetközi pályázata alkalmával romániában tapasztalt árvízvédekezési esetekkel. Úgyszintén szóba került a 2013-as dunai árvíz és a pilismaróti védekezés a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ hallgatóival, melyet Tóth Tibor tű. dandártábornok KOK igazgatóhelyettes irányított eredményesen. Kemény József hozzászólásában a Zala vármegyei árvízi védekezésekről osztotta meg gondolatait a jelen lévőkkel.
Az ülés zárásaként a levezető elnök kiemelte a tudomány Ünnepe és a Katasztrófák Csökkentésének Világnapja alkalmából szervezett konferencia tanulságainak megvonását, és a nemzetközi kapcsolatokba pályázat útján történő csatlakozás lehetőségeinek vizsgálatát önálló napirendi pontokban.
Végül a Magyar Polgári Védelmi Szövetség elnöke kellemes karácsonyi ünnepeket kívánt a Magyar Polgári Védelmi Szövetség és valamennyi együttműködő intézmény és egyesület állományának, tagjainak.
Dr. Muhoray Árpád